Думки з тамбура
Поетичний щоденник

08 лютого 2023 вийшла з друку нова книга «Думки з тамбура»

08 лютого 2023 вийшла з друку моя нова книга – ілюстрований щоденник воєнних замальовок «Думки з тамбура». Великою командою працювали над ним… 9 місяців (як і належить для здорового перебігу вагітності та пологів 🙂). Ілюстрації до щоденника малювала сама. Згодилась-таки й моя перша професія художниці (до того ж це перший мій досвід ілюстрування книги). Де і як були записані ці тамбурні думки? Про що вони? Як стали книгою? Та як замовити книгу – читайте у дописі.

24 лютого 2022 року о 4-й ранку нас розбудила війна – почалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Шок перших днів, розгубленість, ступор, невизначеність… Ще не було додатку повітряних тривог на смартфонах (його створять пізніше). Сигнали сирен у місті ще не було відрегульовано – ми їх просто не чули. Тому ніяк не могли зорієнтуватися, коли бігти до бомбосховищ (та й самі сховища у перші дні ще не були облаштовані). Єдиним місцем у квартирі, куди ми встигали добігти, був тамбур. Згодом ми перенесли туди стільці, теплі ковдри, тривожні валізки, запаси їжі та води, протягли подовжувач, щоб заряджати телефони. Повітряні бої були частими та тривалими. Усі ці години ми з дітьми перебували в тамбурі. Там ми почувалися більш-менш безпечно. Діти там навчалися (читали підручники, виконували домашні завдання на чернетках, учили на пам’ять вірші), а я там працювала (писала статті, листувалась зі старшими дітьми, допомагала з уроками меншим). Ось там, у крихітному холодному коридорчику, з ноутбуком на колінах і стопками підручників під ногами, народжувалися мої…

«Думки з тамбура» – щоденні воєнні замальовки

Думки з тамбура

Тому, хто триматиме в руках

Друзі, я не військовий експерт чи політичний оглядач, чи дослідник історичних закономірностей. Від слова «зовсім». Я писала лише про те, на що рефлексувало моє серце: свої думки, відчуття, враження, споглядання. Свій біль і своє обурення. Я просто хотіла зафіксувати у своєму письменницькому просторі дрібні штрихи та точкові мазки того, що відбувалося з дня на день в Україні.

Я не замислювалася над тим, як краще сформулювати те чи інше речення. Писала потоком, як ішло з серця. Байдуже було до пошуків влучних метафор, порівнянь, епітетів, художніх прийомів. Об’єднуючи всі ці замальовки в добірку, не стала їх редагувати, залишила так, як тоді й було написано.

Чи вийде колись із того книга – теж не замислювалася, просто публікувала свої думки в соцмережах. І аж тільки тоді, коли читачі почали радити в коментарях видати збірку, поволі упевнилася в бажанні «А чому б і так?».

Мені важко визначити жанр моїх нарисів. То літературознавці вже хай голову над тим ламають. Деякі із замальовок – то щось на кшталт тужіння, голосіння, плакальної прози, деякі – замилування Україною, Елеуса мами-України до своїх дітей-українців щока до щоки, а деякі – фейлетони з перчинкою із вкрапленням хронік, каламбурів, сатири.

У перші дні вторгнення замальовок не писала, бо надмірною була ще безпорадність і страх за дітей, щоб вони не постраждали через мою проукраїнську активність (мільйони українців тоді просто закрили свої профілі). 27 лютого народилася пісня «Добрий вечір! Ми із України!». А перші прозові куценькі думоськи оприлюднила з початком березня. І таким вони мені тоді подвигом здавалися! І лише 6 березня, на 11-й день вторгнення, я відчула, що переляк потроху відпускає, і наважилася на свою першу воєнну замальовку.

Читайте, згадуйте, як то було…

Анотація до книги Марії Дружко

Анотацію до книги «Думки з тамбура» написала письменниця з м. Кам’янського Марія Дружко, членкиня НСПУ, видавчиня, культурна діячка, засновниця мистецького проєкту VivArt, головна редакторка мого щоденника з воєнними замальовками.

«Ця книжка читатиме кожного, хто розгорне її.

24 Лютого 2022 року в українському календарі з’явилася ще одна кривава дата. Ми запам’ятали той день на все життя! Це число болітиме нам усім невигойно і водночас воно назавжди об’єднало нас у відновлений потужний український народ.

Гортаючи «Думки з тамбура» Ірини Іваськів, українки, мисткині, матері з Кам’янського Дніпропетровської області, ви неодмінно впізнаєте на цих сторінках і себе. Адже ви так само рахуєте сирени, ховаєте дітей від небезпеки, знервовано гортаєте стрічку новин у соцмережах і подумки молитеся, почувши прильоти. Отож, щоразу зазираючи до цього художнього свічада, що віддзеркалює ваші болі та страхи, ви неодмінно знайдете відповіді на свої запитання і побачите свіжий відблиск блакитного неба в калюжі під ногами». Марія Дружко

Декілька примірників надіслані рідній Центральній бібліотеці м. Кам’янського

Післямова із вдячністю друзям

Друзі! Ми з вами пережили вже перші 100 днів повномасштабного вторгнення. Скільки ще таких днів у нас попереду? Ще 100? Чи десять раз по 100? Чи навіть більше? Невідомо. Але в цьому для мене є і велика втіха: раз ми подолали ці найтяжчі перші дні масованого нападу – значить, подолаємо і всі наступні сотні днів, скільки б їх не було!

Як жива буду і не помру (так казала моя бабця), то продовжу писати свої воєнні замальовки. Скільки вистачить сил. Тому, дорогі мої читачі, дасть Бог, ми ще зустрінемося на сторінках нової книжки! Я з усього серця дякую вам, ріднусі, що так активно коментували мої дописи у Фейсбуці, знаходили слова, аби підтримати мене, ділилися своїм болем (ваші історії теж відобразились у цій добірці). Саме ваші дружні поради й навіть вимоги видати книгу спонукали мене до дій!

Ми створили цей щоденник разом з вами!

Я ще не вирішила, яку саме частку від продажу кожного примірника відправлятиму на ЗСУ, бо донатити ЗСУ для мене – ЧЕСТЬ, і вшанування героїв, і вдячність за захист! Зовсім трошки залишатиму собі для підтримання штанів. Добренько?

Із щирими молитвами за Україну,

Ваша Іра

(Далі буде!)

Формат книги: А5

Тверда обкладинка

Кількість сторінок: 180

ISBN 978-617-8017-23-1

Вартість книги: 350.00 грн.

У вересні 2023 року книга здобула І місце на VII Всеукраїнському літературному конкурсі ім. Леся Мартовича у номінації «Проза. Книги».

Щоб ознайомитися з відгуками й відзнаками та замовити книгу, перейдіть, будь ласка, за цим посиланням.

Сподобалась публікація? Поділіться нею!
Avatar photo

Поет, письменник, композитор, вчитель-методист, громадський діяч, керівник Школи Копірайтингу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

two + nineteen =